NOWOŚCI
PROMOCJE
OUTLET

Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?

Porady
Posted in

Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?

Posted in

Tradycyjne łóżka sypialniane z materacem coraz częściej zastępują rozkładane wersalki czy sofy. Jest to zdecydowanie pozytywny trend, ponieważ dobry materac to komfort snu i zdrowy kręgosłup. Pojawia się jednak konieczność zakupu odpowiedniej narzuty. Jest niezbędna, żeby zachować higienę i estetyczny wygląd łóżka w ciągu dnia. Warto więc dowiedzieć się, jak znaleźć produkt, który będzie się elegancko prezentował.

Sposoby przykrywania łóżka narzutą

Rozmiar narzuty jest oczywiście uzależniony od wymiarów materaca. Powinniśmy jednak wziąć pod uwagę, że łóżko można przykryć na kilka sposobów. Najbardziej tradycyjnym z nich jest oczywiście narzuta o wymiarach zbliżonych do wielkości materaca. Taki sposób często wybierają osoby posiadające łóżka tapicerowane. Obity tkaniną stelaż pełni funkcję dekoracyjną, dlatego nie warto chować go pod narzutą. Takie rozwiązanie ma również inne plusy. Narzuta nie opada na podłogę, co znacznie ułatwia sprzątanie i pozwala uniknąć zabrudzenia brzegów materiału.

Wiele osób decyduje się jednak na większą narzutę, która nie przykrywa wyłącznie materaca, ale opada na podłogę. Nakrywanie łóżka w ten sposób daje elegancki efekt, ponieważ nie widać stelaża i boków materaca. W przypadku łóżek o wysokiej ramie, można zdecydować się np. na narzutę dopasowaną do wymiarów materaca pod względem długości, ale posiadającą większą szerokość.

Trzeci sposób jest zdecydowanie najbardziej czasochłonny. Niektórzy decydują się na założenie narzuty pod materac. Wymaga to nieco wysiłku, ale efekty są tego warte. Przykryte w ten sposób łóżko estetycznie się prezentuje i tworzy harmonijną całość. Widoczne są boki stelaża, dlatego ta metoda sprawdzi się szczególnie w przypadku łóżek tapicerowanych.

Narzuta 200×220 czy 220×240 – jak wybrać rozmiar?

Jeżeli chcemy po prostu przykryć materac, dobór odpowiedniego rozmiaru jest prosty. Zakłada się, że narzuta powinna być o 10-20 cm szersza od materaca. Narzuta 200×220 będzie więc odpowiednia na łóżko o wymiarach 180×200. Jeżeli nie zależy nam na przykryciu frontu i wezgłowia, produkt może posłużyć również do przykrycia łóżka 200×200. Kolejnym ze standardowych rozmiarów materaca na łóżko podwójne jest 200×220. Do przykrycia takiego łóżka będzie nam potrzebna narzuta 220×240.

W przypadku pozostałych sposobów, trzeba już poświęcić chwilę na obliczenie właściwych wymiarów. Jeżeli zależy nam, żeby narzuta sięgała podłogi, należy zmierzyć długość, szerokość oraz wysokość od górnej części materaca do podłogi. Jako przykład, może posłużyć łóżko o długości wynoszącej 200 cm, szerokości – 140 cm i wysokości – 40 cm.

Do szerokości należy dodać dwukrotność wysokości, żeby narzuta swobodnie zwisała po obydwu stronach stelaża. Materiał musi więc mieć 220 cm szerokości. W kwestii długości, z jednej strony łóżka znajduje się zagłówek, dlatego nie trzeba go przykrywać. Odpowiednie wymiary narzuty będą więc wynosić 220×240. Jeżeli łóżko posiada zabudowaną część przy nogach, wystarczająca będzie narzuta 200×240.

Sprawa wygląda jeszcze inaczej, kiedy chcemy założyć narzutę pod materac. Należy wtedy zmierzyć długość, szerokość i wysokość materaca. Można założyć, że szerokość wynosi 160 cm, długość – 200 cm, a wysokość – 20 cm.

Do szerokości łóżka trzeba dodać dwukrotność wysokości, żeby zakryć obydwa boki. Należy też wziąć pod uwagę zakładkę (20 cm), ponieważ na materacu znajdują się kołdra i poduszki. Szerokość narzuty powinna więc wynosić 220 cm. Jeżeli chodzi o długość, nie zakładamy narzuty na zagłówek. Należy dodać wysokość i zakładkę. Odpowiednia będzie więc narzuta na łóżko 220×240.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru narzuty?

Odpowiednie wymiary narzuty to klucz do sukcesu. Istotne są jednak również inne czynniki np. materiał wykonania. Jeżeli narzuta ma jednocześnie pełnić rolę koca, lepiej żeby była uszyta z naturalnych tkanin. Taki produkt będzie miękki i przyjemnie otuli ciało podczas popołudniowej drzemki. Jeżeli jednak narzuta ma wyłącznie chronić pościel przed zabrudzeniami i kurzem, możemy postawić na tkaniny sztuczne. Do ich zalet z pewnością należy łatwa konserwacja. Materiały takie, jak poliester, nie są podatne na powstawanie zagnieceń. Nie ma więc potrzeby prasowania narzuty, żeby estetycznie się prezentowała. Poliester nie jest też podatny na gromadzenie kurzu, co sprawia, że przez długi czas zachowuje świeżość.

Istotną rolę pełni też oczywiście design. Właśnie dlatego, narzuty dwustronne 200×220 cieszą się popularnością. Połączenie dwóch kolorów w jednym produkcie sprawia, że trudno o nudę. Zawsze można przełożyć narzutę na drugą stronę lub pomysłowo ją złożyć. Jest to bardzo szybki sposób na odświeżenie wystroju sypialni. W większości domów doskonale sprawdzają się jednolite narzuty w modnych kolorach takich, jak fiolet czy oranż. Wzorzyste tekstylia mogą ożywić minimalistyczne pomieszczenie, ale trzeba potrafić zachować umiar, żeby uniknąć chaosu.

Elegancka, dobrze dobrana narzuta to doskonałe uzupełnienie wystroju każdej sypialni. Warto więc poświęcić trochę czasu na ustalenie właściwych wymiarów i znalezienie idealnego koloru, aby narzuta była harmonijnym elementem pomieszczenia.

Koszyk 0
MENU
KONTAKT
TWOJE KONTO

Szybki kontakt

Marynarska 14
02-674 Warszawa

bok@pieknesny.pl