Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

podusiokocyki

Kołdra całoroczna czy sezonowa - jaka sprawdzi się lepiej?

Kołdra całoroczna czy sezonowa - jaka sprawdzi się lepiej?

W łóżku spędzamy prawie 1/3 naszego życia. Dobrej jakości sen ma wpływ na nasze samopoczucie, dodaje nam energii i zwiększa odporność. Jest podstawą prawidłowego funkcjonowania. Warto więc zrobić wszystko, aby odpoczynek odbywał się w komfortowych warunkach. Jak o to zadbać? Wybrać kołdrę sezonową czy całoroczną? I na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobry sen - od czego zależy?

Każdy z nas ma nieco inne preferencje dotyczące snu. Wpływ na to, w jaki sposób zasypiamy, ma wiele czynników. Najwięcej do powiedzenia mają czynniki genetyczne, czyli to, czy jesteśmy przysłowiowymi skowronkami czy sowami. Znaczenie ma także wiek, płeć oraz otoczenie.

Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spać 7-8 godzin. Do tego istotne są warunki, czyli odpowiedniej twardości materac, kołdra czy poduszki. Znaczenie ma także sama sypialnia, jej kolory oraz czystość powietrza. Warto też zadbać o dobre zaciemnienie, aby wspomóc wydzielanie się melatoniny w organizmie.

Przed pójściem spać, dobrze jest się zrelaksować i uspokoić. Przyda się gorąca kąpiel, a potem otulenie w praktyczny ręcznik ponczo. Relaksująca muzyka lub dobra książka także przyczyniają się do wyciszenia i nastrajają nas do snu.

Na dobry sen wpływa więc:

  • odpowiednio przygotowane łóżko;
  • jakość powietrza;
  • zaciemnienie;
  • temperatura;
  • wiek;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • aktywność fizyczna.

Jaką kołdrę wybrać?

W naszym kraju roczna amplituda temperatur wynosi około 20 stopni Celsjusza. Taka różnica temperatury sprawia, że ciężko wybrać jedną idealną kołdrę na cały rok. A źle dobrany model może być przyczyną problemów ze snem. Na co więc zwrócić uwagę?

Przede wszystkim dobierzmy rodzaj kołdry do naszych preferencji. Na rynku możemy zakupić kołdry:

  • Całoroczne;
  • Letnie;
  • Zimowe.

Każdy rodzaj różni się rodzajem wypełnienia oraz jego ilością.

Kołdry całoroczne

Jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Kołdry całoroczne możemy stosować zarówno zimą, jak i latem. Są nieco grubsze od klasycznych letnich modeli oraz cieńsze od tych zimowych. Sprawdzą się w przypadku chłodnego lata oraz cieplejszej zimy. Te modele polubią również osoby zimnolubne, a także te, u których temperatura w sypialni zimą jest dość wysoka.

Kołdra całoroczna świetnie sprawdzi się jako model dla dwojga - w końcu, gdy śpi się razem jest cieplej. Warto jednak dokładnie dobrać jej rozmiar. W przypadku par sprawdzi się kołdra o wymiarach 200x200, tak aby obie osoby - niezależnie od pozycji w łóżku - były przykryte.

Często kołdry całoroczne przyjmują formę dwóch kołder spiętych razem ze sobą, np. dwóch letnich lub letniej i całorocznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu kołdra zajmuje mniej miejsca w szafie, a latem mamy do wykorzystania 2 modele - co może przydać się w przypadku odwiedzin znajomych lub rodziny. Kołdry łączone są razem na zamek lub klasyczne napy.

Kołdry letnie

Są lekkie, przewiewne i cieniutkie. To idealne modele dla osób zimnolubnych, a także na upalne noce. Zwróćmy jednak szczególną uwagę na poszycie takiej kołdry. Powinno być wykonane z przewiewnych, dobrze odprowadzających wilgoć materiałów, takich jak bawełna. Nie ma za to znaczenia wypełnienie. W przypadku kołdry letniej sprawdzi się zarówno wypełnienie sztuczne, jak i naturalne.

Jeśli kołdra letnia będzie dla nas niewystarczająca, a kołdra zimowa zbyt gruba możemy zastosować inne rozwiązanie. Koc włochacz położony bezpośrednio na kołdrze dodatkowo nas otuli i zapewni ciepło idealne na chłodniejsze jesienne i zimowe noce.

Kołdry zimowe

Najczęściej są to kołdry z wypełnieniem z puchu oraz pierza gęsiego. Są bardzo grube i puszyste. Dla alergików na rynku znajdziemy również kołdry zimowe z wypełnieniem syntetycznym. Będą one tak samo ciepłe jak kołdry z wypełnieniem naturalnym, ale są bezpieczniejsze, gdyż nie stanowią pożywki dla roztoczy i nie gromadzą tak kurzu.

W przypadku kołder zimowych ważny jest także rodzaj ich poszycia. I nie ma tu znaczenia typ materiału, ale sposób jego przeszycia. Polecamy kołdry pikowane z budową kasetonową. Dzięki temu mamy pewność, że wypełnienie nie przesunie się i będzie zawsze równomiernie rozłożone po całej powierzchni kołdry. Warto zwrócić szczególną uwagę na same szwy - ważne, aby były mocne.

Kołdra zimowa powinna otulać całe ciało. Dzięki temu zapewnia ona ciepło niezależnie od temperatury na zewnątrz. Dobrze, aby rozmiar kołdry był nieco większy od nas. Na długość powinno to być 15 cm więcej. Szerokość powinna być zaś dopasowana do szerokości łóżka, a najlepiej nieco większa.

Do pojedynczych łóżek sprawdzą się kołdry o wymiarze 160x200. Nastolatkowie oraz dzieci otulą się nieco mniejszą kołdrą zimową, np. taką o wymiarach 140x200. Jeśli jednak śpimy razem z partnerem/partnerką przyda nam się duża kołdra, np. 200x220 lub 220x200.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Do pory roku i naszych preferencji warto dobrać również poszewki. Do wyboru mamy wiele typów materiałów, w tym klasyczną bawełnę, flanelę czy satynę. Każdy z nich będzie charakteryzował się innymi właściwościami. Na zimę sprawdzi się flanela, latem zaś satyna oraz kora. Uniwersalna będzie za to klasyczna bawełna, a także bambus.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 786 886 976
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium