Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

podusiokocyki

Jakie materiały są najbardziej chłonne?

Jakie materiały są najbardziej chłonne?

Higroskopijność to niezwykle ważna cecha pościeli. Decyduje o niej rodzaj włókien, a także sposób ich splotu. Dobra chłonność oraz prawidłowe odprowadzanie wilgoci zapewnia nam komfortowy sen, niezależnie od pory roku. Skóra może oddychać, a my budzimy się wypoczęci. Pozostaje pytanie - jakie materiały są najbardziej chłonne? Na co postawić w sypialni?

Pościel naturalna czy sztuczna?

Może się wydawać, że sztuczne materiały średnio nadają się do naszej sypialni. I w wielu przypadkach ta zasada faktycznie się sprawdza. Sztuczne materiały mogą nie przepuszczać powietrza, nie są też wystarczająco chłonne. Niektóre z nich chłoną jedynie 1% wilgoci z otoczenia.

Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły - pościel wykonana z mikrofibry. To materiał, który składa się z bardzo cieniutkich (nawet 100 razy cieńszych od ludzkiego włosa) włókien poliestrowych i poliamidowych. Ta struktura oraz odpowiedni splot sprawiają, że mikrofibra świetnie odprowadza wilgoć. Sprawdzi się więc idealnie do naszej sypialni, niezależnie od pory roku. Jest też względnie tania w porównaniu z pozostały rozwiązaniami.

Warto jednak zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych włókien. Przyjmuje się, że dobra higroskopijność wynika z obecności przynajmniej 30% włókien poliamidowych. Im mniejsza ich ilość, tym gorsze wchłanianie wilgoci. Sprawdzajmy więc składy pościeli, zanim na dobre zdecydujemy się na zakup. Poza tym liczy się również gramatur włókien, takie jak double twist czy plush.

Jednocześnie pamiętajmy, że włókna poliamidowe, odpowiedzialne za chłonność mogą ulec zniszczeniu w wysokich temperaturach. Konieczne jest więc pranie pościeli w maksymalnie 60 stopniach. Wyższa temperatura powoduje uszkodzenie włókien, wzmaga ich twardość i tym samym zmniejsza higroskopijność.

Bawełna i jej odmiany

Wszystkie pościele bawełniane znane są z wysokiej higroskopijności - niezależnie od typu bawełny. Flanela oraz klasyczna bawełna są tkaninami uniwersalnymi, które możemy wykorzystać w sypialni o każdej porze roku. Potrafią wchłonąć nawet 20% wilgoci z otoczenia i poprawiają jakość naszego snu.

Podobnymi właściwościami charakteryzują się ręczniki. Ręcznik plażowy wykonany w 100% z bawełny frotte świetnie chłonie wodę, a do tego całkiem łatwo go wywietrzyć. Zwracajmy przy tym uwagę na konkretne właściwości takich ręczników, w tym na:

  • ilość i wysokość pętelek;
  • rodzaj splotu;
  • rodzaj tkaniny bawełnianej.

Najbardziej chłonne będą ręczniki wyglądające na bardziej mięsiste. Składają się one z większej ilości pętelek, które są w stanie pochłonąć większą ilość wody. Duże znaczenie ma również splot. Najbardziej polecany jest splot typu „zero-twist”. Okazuje się, że im mniej skręconych włókien, tym więcej miejsca na wodę i lepszy przepływ powietrza.

Wysokiej jakości pościel bawełniana 200x220 będzie też dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie delikatne, przyjemne w dotyku i naturalne materiały. Tkanina jest wytrzymała i łatwo ją utrzymać w czystości przez długi czas.

Pościel wełniana

Ten typ pościeli nie każdemu przypadnie do gustu. Wełna może podrażniać, lekko drapać lub wywoływać alergie. Jest to jednak rozwiązanie idealne jeśli chodzi o wilgoć. Wielu nazywa wełnę materiałem inteligentnym. Włókna doskonale rozumieją się z ludzką skórą. Otulają ją zimą, a latem chłodzą i świetnie przepuszczają powietrze.

A wszystko za sprawą struktury włókien. Zbudowane są one z małych rurek, w których znajduje się powietrze. Zapewniają one klimatyzację i higroskopijność. Warto wiedzieć też, że wełna nie wchłania wody, ale potrafi sprytnie odparować wilgoć. Dzięki temu znajduje się ona daleko od skóry. Nawet przy dużej wilgotności włókna pozostają suche, a sen komfortowy.

To jednak nie wszystko. Wełna to niezwykle ciepły materiał. Jest antyalergiczna i nie gromadzą się w niej brzydkie zapachy. Świetnie wchłania ludzki pot, potrafi zaabsorbować nawet 30% wilgoci z otoczenia. A do tego bardzo szybko schnie.

Luksusowa pościel z konopii

Włókno konopne dawniej często wykorzystywane było do produkcji ubrań. Jest delikatne i przyjemne dla skóry. Sprawdzi się również w przypadku pościeli. Tkanina konopna jest bardzo chłonna, a do tego znakomicie przepuszcza powietrze. Może być wykonana w 100% z włókien konopnych lub też z domieszką bawełny.

Tkanina jest cieplejsza od bawełny, ale zimniejsza od klasycznej wełny. Ma właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybicze. A do tego świetnie chłonie barwniki. Jeśli więc odpowiednio o nią zadbamy, pościele wykonane z konopi przez bardzo długi czas będą utrzymywać intensywność swoich barw - tak jak tuż po zakupie. To materiał idealny dla alergików. Sprawdzi się na każdą porę roku. Ale sporo kosztuje.

Pościel bambusowa

Wśród pościeli na popularności zyskują produkty bambusowe. Mogą one wchłonąć nawet 3 razy więcej wilgoci niż klasyczna bawełna. Są też od niej lepsze pod względem właściwości antybakteryjnych czy przeciwgrzybiczych. Bambus jest materiałem w 100% naturalnym i bezpiecznym, również dla dzieci. A dodatkowo świetnie neutralizuje zapachy.

Pościel wykonana z bambusa ma jednak jedną wadę - mocno się gniecie i trzeba ją prasować. Potrzeba też sporo czasu, aby wyschła nam po praniu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 786 886 976
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium