Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

podusiokocyki

Jak prać ręczniki, aby posłużyły nam przez długi czas?

Jak prać ręczniki, aby posłużyły nam przez długi czas?

Ręczniki to obowiązkowe wyposażenie każdej łazienki. Jeśli chcemy, aby służyły nam przez lata, musimy o nie odpowiednio zadbać. Na jakość ręcznika, jego miękkość, wytrzymałość i higroskopijność wpływa wiele czynników. Szczególnie istotny jest sposób ich czyszczenia, ale znaczenie ma również prawidłowe użytkowanie ręczników i ich suszenie. Jak więc prać ręczniki, aby były miękkie i jak najdłużej cieszyły nasze oko w łazience? Podpowiadamy!

Pierwsze pranie ręczników - na co uważać?

Każdy ręcznik po zakupie należy uprać w pralce. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Nowe ręczniki zawierają na swoich włóknach chemikalia, nadmiar barwników oraz inne zabrudzenia, które mogą negatywnie wpłynąć na naszą skórę. Dodatkowo bez odpowiedniego namoczenia ręczniki nie będą wchłaniać wody. Pierwsze pranie jest więc koniecznością, niezależnie od tego z jakiego źródła kupiliśmy ręcznik oraz z jakiego materiału został on wykonany.

Przed pierwszym praniem przydatne jest również namoczenie ręcznika w misce z letnią, a nawet zimną wodą na kilka godzin. Ten zabieg sprawi, że z ręcznika usuniemy nadmiar barwnika, a także otworzymy jego włókna, które dużo lepiej będą chłonąć wodę. W trakcie samego prania pozbędziemy się też ręcznikowych kłaczków, czyli mikrowłókien, które gubią ręczniki. Najwięcej z ich "odpada" od ręcznika w trakcie pierwszego czyszczenia.

Jak prać ręczniki, aby były miękkie?

Przede wszystkim powinniśmy robić to regularnie, najlepiej wtedy, nawet zanim zauważymy, że ręcznik jest brudny lub wymaga odświeżenia. Znaczenie ma tutaj materiał, z którego ręcznik został wykonany, a także warunki, które panują u nas w łazience. W pomieszczeniach z gorszą wentylacją, w których znacznie łatwiej zbiera się wilgoć, na ręcznikach częściej osadzać się będą bakterie i drobnoustroje. Takie ręczniki warto więc prać częściej niż raz w tygodniu. Szybkiego prania wymagają też ręczniki, których używamy w trakcie choroby. Wtedy stają się one domem dla wirusów, które roznosimy i mogą przyczyniać się do przenoszenia choroby między domownikami, gdy np. ręczniki wiszą obok siebie w łazience. Podobnie wygląda sytuacja z ręcznikami do rąk - one również są przez nas częściej wykorzystywane, więc aby zachować ich świeżość należy prać je znacznie dwa razy w tygodniu.

A czy istnieje sposób na zachowanie miękkości ręczników? Po wielu praniach ręczniki mogą bowiem stracić swoją pierwotną strukturę, a ich właściwości higroskopijne nie będą już tak silne. Istnieją jednak domowe sposoby, które pomogą Ci uporać się z tym problemem. Wystarczy, że do bębna pralki dodasz ocet lub sodę oczyszczoną. Na jedno pranie wystarczy Ci szklanka octu lub pół szklanki sody oczyszczonej. Dzięki tym składnikom włókna pozostaną puszyste i przyjemne w dotyku. Problemem może stać się jedynie zapach - dlatego po praniu z dodatkiem octu, dobrze jest zadbać o odpowiednie warunki suszenia ręczników.

Najważniejsze zasady prania ręczników:

  • segreguj ręczniki według koloru i materiału, pierz jasne z jasnymi i ciemne z ciemnymi;
  • pierz ręczniki osobno bez odzieży czy bielizny;
  • unikaj przeładowania pralki;
  • używaj jedynie płynu do prania;
  • zrezygnuj z silnych detergentów, np. wybielacza czy innych środków odplamiających;
  • pierz w najniższej temperaturze wskazanej przez producenta na metce.

Powyższe zasady pomogą Ci zachować miękkość i puszystość Twoich ręczników na dłużej, niezależnie od tego, jak często ich używasz.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ręcznik plażowy ponczo wykonany z mikrofibry wymaga prania w niskiej temperaturze, tj. w 30 lub 40 stopniach. Mikrofibra jest to włókno poliestrowe lub poliamidowe, które pod wpływem wysokiej temperatury się po prostu niszczy. Dodatkowo, nie stosujmy środków zmiękczających, płynów do płukania czy wybielaczy - gdyż mogą one negatywnie wpłynąć na strukturę ręcznika i jego chłonność. Natomiast warto wybierać ręczniki z mikrofibry, gdyż znacznie szybciej wysychają, a do tego są lekkie. Sprawdzą się więc na plaży czy w trakcie wyjazdu.

Ręczniki bawełniane możemy za to prać w nieco wyższej temperaturze. Te mocno zabrudzone możemy włożyć do pralki i prać nawet w 60 stopniach. Po chorobie możemy taki ręcznik wyprać w temperaturze 90 stopni, aby pozbyć się bakterii i wirusów. Nie należy jednak robić tego zbyt często, gdyż wysoka temperatura skraca żywotność ręcznika i osłabia jego właściwości chłonące wodę. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na metce i prać ręcznik w najniższej możliwej temperaturze.

Warto wiedzieć, że jedynie ręczniki hotelowe są regularnie wygotowywane. Dzięki temu zawsze są świeże i czyste, niezależnie od tego, kto wcześniej ich używał.

Jak suszyć i użytkować ręczniki?

Kluczowe dla zachowania miękkości i puszystości ręczników jest ich suszenie oraz codzienne użytkowanie. Zestawy ręczników, które posiadamy w naszym domu powinniśmy suszyć na świeżym powietrzu, np. na balkonie. Unikajmy suszenia na kaloryferach - tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wysoka temperatura osłabia włókna. Najlepiej jest suszyć ręczniki w suszarce bębnowej, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, suszmy je na zewnątrz w nienasłonecznionym miejscu. Promienie słoneczne reagują bowiem z barwnikami we włóknach, przez co sprawiają, że kolory ręczników mogą po prostu stracić swoją intensywność. Dodatkowo rozwieszajmy ręcznik po każdym użyciu. Dzięki temu dłużej zachowa on swoją świeżość.

Kilka prostych wskazówek jest w stanie znacznie wydłużyć żywotność naszych ręczników. Warto więc o nich pamiętać podczas prania, suszenia i korzystania z tekstyliów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 786 886 976
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium