Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

podusiokocyki

Wełna, bawełna, syntetyki – jak wybrać najlepszy koc?

Wełna, bawełna, syntetyki – jak wybrać najlepszy koc?

Koce czy grubsze od nich pledy to często nieodłączny element naszych sypialnianych wnętrz. Nie tylko pełnią funkcją aranżacyjną, są również niezwykle praktyczne, otulając nas w trakcie jesienno-zimowych wieczorów. Mogą leżeć niedbale na łóżku, składanej sofie lub bujanym fotelu. Jak jednak wybrać ten idealny koc? Z jakich materiałów powinien być wykonany?

Koc wełniany

Ma wielu zwolenników. Na koc wełniany zwykle decydują się osoby prowadzące ekologiczny tryb życia, w zgodzie z naturą oraz te żyjące w duchu zero waste. To także świetny wybór dla zmarzluchów - wełna doskonale kumuluje ciepło zimą. Ale nie tylko to robi. Latem jej właściwości się zmieniają i gdy temperatura za oknem jest wyższa, przykrycie się kocem wełnianym zapewni nam delikatny chłód. Z tego względu koc wełniany jest uniwersalnym rozwiązaniem, dobrym na każdą porę roku.

Sprawdzi się dla alergików, gdyż nie rozwijają się w nim roztocza. Przepuszcza powietrze i znakomicie pochłania wilgoć, wspierając każdego, kto zmaga się z problemem nadpotliwości. A do tego koc wełniany łagodzi bóle kręgosłupa i te reumatyczne, poprawia również krążenie. Naprawdę warto mieć go w swoim wnętrzu. To jednak drogie koce, które mogą w dodatku gryźć i być nieprzyjemne dla skóry. Bardziej miękkie będą te z dodatkiem akrylu lub te wykonane z wełny merynosów.

Koc bawełniany

Wykonany z klasycznej lub organicznej bawełny. Jest tak samo uniwersalny, jak jego wełniany odpowiednik, ale jest za to dużo cieńszy. Nie sprawdzi się więc tak dobrze w trakcie dużych mrozów. Jest też znacznie lżejszy od wełny, nie polubią się z nim osoby, które chcą poczuć ciężar koca na swoim ciele.

Koc bawełniany posiada te same zalety co sama bawełna. Jest miły w dotyku, względnie gruby - jeśli mamy do czynienia z większą gramaturą koca, a także nie uczula i łatwo go pielęgnować. Czasem w sklepach spotkamy koce bawełniane z domieszką akrylu. Ten dodatek powoduje, że sam koc staje się bardziej elastyczny. Niestety bawełna łatwo się gniecie, koce więc mogą nieestetycznie prezentować się na łóżku i zwracać tym swoją uwagę.

Koc akrylowy

Jest sztuczny, ale to nie znaczy, że nie warto nad nim zawiesić oka. Do złudzenia przypomina wełnę, ale jest znacznie tańszy i nie przepuszcza tak dobrze powietrza, jak tkaniny naturalne. Będzie jednak dobry do przykrycia się zimą lub do ochrony łóżka przed zabrudzeniami. Ma też inne zalety. Przede wszystkim sprawdzi się dla alergików oraz osób o wrażliwej skórze. Nie gniecie się, więc nie ma problemu z jego prasowaniem. Może natomiast szybko się mechacić, co sprawi, że będzie wyglądał po prostu źle - a ciężko mu potem przywrócić jego dawny wygląd.

Koc z mikrofibry

Mikrofibra, czyli mikrowłókno to materiał, który coraz częściej gości w naszych domach. Wykorzystywana na początku głównie w postaci ściereczek, dziś pojawia się w naszych sypialniach w postaci pościeli, prześcieradeł czy koców. Jest bowiem niezwykle uniwersalna i praktyczna. Koc mikrofibra jest trwały i wytrzymały. Nie przedziera się tak łatwo, nie ulega uszkodzeniom również przy praniu w wysokich temperaturach. Jest więc nie tylko prosty w pielęgnacji, ale także delikatny dla skóry. To materiał lekki, który wykazuje właściwości antyalergiczne pod względem przyciągania roztoczy. Może jednak gromadzić kurz, co niewątpliwie jest jego wadą. Zwróćmy również uwagę, że mikrofibra - mimo iż jest materiałem sztucznym - doskonale przepuszcza powietrze. Taki koc świetnie da sobie więc radę zarówno zimą, jak i latem.

Koc poliestrowy

Zwykle od niego stronimy. Kojarzy nam się z tkaniną niskiej jakości, głównie dlatego, że jest sztuczny. Prawda leży jednak gdzieś pośrodku. Dobrej jakości koc poliestrowy perfekcyjnie otuli nasze ciało, zapewniając mu komfort termiczny i przepuszczalność powietrza. Warto zwracać uwagę na jego rodzaj - na rynku możemy spotkać zarówno koce w 100% wykonane z poliestru, jak i te z dodatkiem bawełny.

Na uwagę zasługuje koc włochacz oraz poliester minky. Te koce są miękkie w dotyku, puszyste i wytrzymałe. Przepuszczają powietrze i zapewniają przyjemne ciepło dla naszego organizmu. Podobne odczucia da nam koc wykonany z polaru. Ten materiał jest lekki, miękki w dotyku, ciepły i wodoodporny. Dodajmy na koniec, że poliester to często ekologiczny wybór. Dlaczego? W wielu przypadkach koce wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu.

Koc z lnu

Mówią, że len nie nadaje się na koc czy narzutę, ale nie do końca jest to prawdą. Niektóre koce lniane są miękkie i przyjazne dla skóry. Warto więc się na nie zdecydować. Koc z lnu to jednak droższy wybór, ale pozwala skórze oddychać, jest w pełni naturalny, przewiewny i ciepły. Doskonale prezentuje się we wnętrzach w stylu boho, wystarczy przykryć tym kocem niedbale pościel 200x220, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Wybór najlepszego koca - podsumowanie

Wcale nie tak łatwo o wybór przytulnego, wysokiej jakości koca. Istotne są materiały oraz jego gramatura. Warto także zwrócić uwagę na aranżację wnętrza, tak aby koc idealnie wpasowywał się w klimat panujący w naszej przestrzeni.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 786 886 976
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium