Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

podusiokocyki

Sezonowe wyprzedaże koców: które warto kupić?

Sezonowe wyprzedaże koców: które warto kupić?

Wełniane, bawełniane, a może te wykonane z poliestru? Mnogość materiałów, sposobów wykończeń oraz struktura koców zadziwia. Czasem ciężko dokonać wyboru a warto, zwłaszcza, gdy wysokiej jakości koc można kupić dużo taniej. Czym kierować się przy kupnie koca? Na jakie elementy zwrócić uwagę? Sprawdźmy!

Jaki materiał wybrać: naturalny czy syntetyczny?

Zwolennicy naturalnych materiałów będą krzywić się na myśl o sztucznych tkaninach, takich jak poliester, polar czy mikrofibra. Jednak te syntetyczne materiały nie są wcale aż tak złe, jak myślimy. Mają swoje wady, ale w niektórych sytuacjach sprawdzą się lepiej niż ich naturalne odpowiedniki. Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym rodzajom koców i ich właściwościom.

Koce bawełniane

Popularne i uniwersalne. Zadziwia mnogość ich wykonania. Koce bawełniane mogą cechować się gładkim splotem lub tym w kształcie warkocza. Znajdziemy je w różnych gramaturach, te cieńsze sprawdzą się na lato, grubsze będą idealne na zimę. Są łatwe w pielęgnacji i wytrzymałe. Wystarczy prać je regularnie w pralce przy 40 stopniach, aby nie straciły swoich barw i miękkości. Na rynku spotkamy zarówno koce wykonane w 100% z bawełny, jak i te z domieszką tkanin syntetycznych, np. akrylu.

Wełniane koce

Najcieplejsze ze wszystkich, ale niestety nie sprawdzą się dla każdego. Wełna bowiem jest jednym z wielu alergenów i może powodować podrażnienia. Jeśli jednak jesteś uczulony na kurz lub roztocza, to materiał idealny dla Ciebie. Koce wełniane nie przyciągają kurzu i są antyroztoczowe. Będziesz spał pod nimi błogo i bezpiecznie. Zwykle wykonane są z wełny owczej, ale coraz częściej możemy spotkać na rynku koce wełniane z wełny koziej - kaszmirowe i moherowe. Niezależnie jednak od typu wełny, koce są uniwersalne i wykazują właściwości prozdrowotne - poprawiają krążenie i łagodzą nerwobóle. Czasem jednak gryzą i mogą być przez to nieprzyjemne dla skóry.

Koce polarowe

Ciepłe, ale sztuczne. Polar to materiał, który sprawdzi się raczej zimą niż latem. Uznawany jest za antyalergiczny. Nie gniecie się, jest prosty w pielęgnacji, a do tego bardzo szybko schnie. Nie przepuszcza jednak tak dobrze powietrza jak tkaniny naturalne. Może się także mechacić i wyglądać nieestetycznie.

Koce z mikrofibry

Są bardzo popularne. Cechują się lekkością i miękkością. Sprawdzają się zarówno jako narzuta, koc na fotel do czytania czy też kocyk dla dziecka. Koc mikrofibra 130x180 doskonale sprawdzi się w trakcie chłodnych wieczorów do przykrycia czy nawet popołudniowej drzemki. Nie jest jednak idealny. Mikrofibra mocno przyciąga kurz - nie sprawdzi się więc dla alergików - i mocno się elektryzuje.

Akrylowe koce

Akryl nazywany jest często sztuczną wełną. I faktycznie ma do niej podobne właściwości i strukturę. Jest równie ciepły i miękki, ale ma kilka cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze. Akryl ze względu na użycie syntetycznych włókien nie chłonie wilgoci. To sprawia, że skóra mocno się pod nim poci - nie jest więc to rozwiązanie na dłużej. Wspomnijmy, że jest też łatwopalny.

Koce poliestrowe

Koc włochacz, klasyczny wytłaczany, a może koc maskotka? Poliester ze względu na strukturę włókien może być wykorzystywany na wiele sposobów. Poliestrowe koce mogą być gładkie, z pomponami, pikowane, a nawet z futerkiem. Są łatwe w pielęgnacji i wytrzymałe, jeśli tylko znajdziemy koc wysokiej jakości. To jednak syntetyczna tkanina - nie jest więc przewiewna i nie odprowadza wilgoci zbyt dobrze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze koca?

Oczywiście na wielkość. Każdy z nas ma swoje wymagania względem koców. Niektórzy wolą duże modele, opadająca na podłogę, inni wolą koce o mniejszych rozmiarach, które sprawdzą się jedynie do przykrycia nóg. Niezależnie jednak od wyboru, zwróć uwagę na kilka istotnych cech koców - od tego będzie zależeć, czy dany produkt jest dla Ciebie bezpieczny i czy będzie trwały.

Co więc jest najważniejsze?

Na początek barwniki. Niektóre koce np. te wykonane z lnu czy wełny barwione będą tylko przy pomocy naturalnych barwników lub też ich barwa wynikać będzie z naturalnego koloru włókien. Jeśli jednak nie masz takiej pewności, sprawdź skład barwników. Mogą one bowiem nie tylko odbarwiać się w trakcie prania, ale też wywoływać podrażnienia na Twojej skórze.

Rozciągliwość. Dobrej jakości koce nie zmieniają swoich rozmiarów pod wpływem rozciągania włókien. Aby mieć pewność, czy koc, który kupiłeś będzie trwały, sprawdź, jak zachowuje się po delikatnym rozciągnięciu. Jeśli wraca do pierwotnego kształtu, warto go kupić.

Gramatura. Inne koce sprawdzą się latem, gdy zależy nam tylko na delikatnym otuleniu ciała, a inne zimą, gdy potrzebujemy więcej ciepła. Pamiętaj jednak, że im większa gramatura, tym koc nie tylko cieplejszy, ale też i cięższy.

Wygląd koca. Ma on niebagatelne znaczenie. Wybierz koc, który będzie pasował do aranżacji Twojego wnętrza. Istotne znacznie ma tu wykończenie: klasyczne przeszycia, frędzle, a także kolor, materiał i jego struktura. Koce z lnu najlepiej będą wyglądać w towarzystwie wnętrz w stylu boho, bawełniane w minimalistycznych przestrzeniach, a te wełniane we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym lub rustykalnym.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 786 886 976
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium