Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

podusiokocyki

Noworoczne porządki – jak prać pościel i kołdry?

Noworoczne porządki – jak prać pościel i kołdry?

Wszystkie pościele oraz kołdry wymagają regularnej pielęgnacji. Czasem w środku roku takie generalne porządki mogą nie iść w parze z innymi obowiązkami - zawodowymi i domowymi. Koniec roku idealnie nadaje się więc na coroczną pielęgnację pościeli i przygotowanie jej na kolejne kilka miesięcy użytkowania. Jak prać pościel i kołdry, aby zawsze prezentowały się nienagannie? Sprawdźmy.

Pranie pościeli - na co zwrócić uwagę?

Na rynku dostępne są pościele wykonane z różnych materiałów. Warto na samym początku wskazać, że pranie różnić się będzie w zależności od tkaniny, z której dany komplet jest wykonany. Ogólnie jednak pranie pościeli powinno przeprowadzać się w określony sposób. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim każda pościel przed praniem powinna być odwrócona na lewą stronę. Ten prosty zabieg chroni intensywne kolory pościeli, zabezpiecza ją również przed wszelkiego rodzaju zaciągnięciami, które mogą powstać w trakcie pielęgnacji. Warto też pamiętać o zapięciu pościeli - na guziki lub przy pomocy suwaka. Uporządkowany materiał łatwiej jest wypłukać z detergentów, co z kolei sprawia, że minimalizujemy ryzyko pojawienia się alergii na naszej skórze.

A dodatkowo:

  • nie upychamy w pralce zbyt dużej ilości pościeli: przestrzeń, która pozostaje w pralce, zapewnia efektywniejszą pielęgnację i pozwala skuteczniej wypłukać całą tkaninę;
  • do bębna wkładamy jedynie pościel, ewentualnie prześcieradło czy ściereczki kuchenne, nie pierzemy pościeli z ręcznikami czy bielizną;
  • segregujemy pościel kolorystycznie;
  • dobieramy temperaturę prania oraz rodzaj detergentu stosując się do zaleceń producenta wskazanych na metce;
  • nie wkładamy do pralki pościeli złożonej w kostkę.

Rodzaj pościeli a pranie

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy materiał pościelowy wymaga innego traktowania. Przyjrzyjmy się więc bliżej najpopularniejszym tkaninom i ich wymaganiom co do pielęgnacji. Poniższe zasady dotyczą poszewek na kołdry i poduszki oraz prześcieradeł.

Pościel bawełniana

Ten najpopularniejszy materiał nie wymaga zbyt skomplikowanego podejścia w pielęgnacji. Bawełnę możemy prać w pralce w temperaturze od 30 do nawet 60 stopni Celsjusza. Czasem, np. po chorobie, warto użyć nieco wyższej temperatury tj. 90 stopni, aby na dobre pozbyć się zarazków pojawiających się w pościeli. Nie używamy przy tym wybielaczy. Warto do prania dodawać środki zmiękczające oraz ustawiać wirowanie na niskich obrotach. Pościel będzie wtedy po wyjęciu bardziej wilgotna, ale dużo łatwiej będzie nam się ją potem prasowało.

Pościel z satyny

Nie jest może idealną pościelą na zimę, chyba że lubimy spać w niskich temperaturach. Satyna bawełniana pomimo swojej delikatności i gładkości jest relatywnie odporna na częste prania. Używamy temperatury od 40 do 60 stopni, przy czym nie korzystamy z silnych środków chemicznych. Satynę można suszyć mechaniczne, ale na niskich obrotach, aby nie zniszczyć delikatnych włókien materiału.

Pościel z mikrofibry

Ten sztuczny materiał jest prosty w pielęgnacji i szybko schnie. Mikrofibra wymaga prania w 30 stopniach, choć w przypadku większych zabrudzeń wytrzyma nawet 60 stopni Celsjusza. Nie wolno natomiast używać płynów zmiękczających, które mogą zniszczyć tkaninę. Pościel z mikrofibry nie wymaga prasowania. Możliwe jest suszenie w suszarce bębnowej na niskich obrotach. A w celu zmiękczenia materiału do płukania można dodać kilka łyżek octu.

Pościel flanelowa

Zimową i miękką pościel z flaneli pierzemy w 60 stopniach z dodatkiem płynu zmiękczającego i korzystając z wysokich obrotów. Unikajmy jednak zbyt silnych wybielaczy oraz płynu do płukania - gdyż może on stać się przyczyną utraty kolorów pościeli.

Pościel jedwabna

To najdelikatniejsza tkanina ze wszystkich wskazanych powyżej. Pierzemy ją w 30 stopniach, używając delikatnych detergentów, takich jak płatki mydlane. Możemy używać pralki, korzystając ze specjalnego programu do prania ręcznego lub prać pościel w misce ręcznie. Dobrze jest również oddać pościel jedwabną do pralni. Aby zabezpieczyć materiał, warto włożyć go do specjalnych woreczków (sprawdzi się to w przypadku poszewek na poduszki). Płuczemy nawet 4 razy i za ostatnim razem dodajemy do wody sok z cytryny i odrobinę cukru. Ten zabieg nabłyszcza materiał.

Jak prać kołdry?

Regularnej pielęgnacji wymagają nie tylko poszewki, ale też same kołdry. Nie trzeba jednak robić tego tak często. Syntetyczna kołdra 140x200 oraz ta w większych rozmiarach wymaga prania przynajmniej raz w roku, naturalna zaś - z wypełnieniem z pierza lub puchu - jedynie raz na dwa lata.

Kołdry ze względu na swój rozmiar mogą nie zmieścić się do pralki. W takich przypadkach warto oddać kołdrę do pralni, gdzie zostanie ona poddana praniu chemicznemu. Jest to szczególnie istotne w przypadku kołder wykonanych z puchu lub pierza. Nie mogą być one bowiem prane w wodzie.

Jeśli jednak zdecydujesz się na pranie kołdry syntetycznej w pralce, używaj temperatury 60 stopni. Korzystaj z delikatnych środków piorących oraz niskich obrotów. Suszenie powinno odbywać się na słońcu. Dodatkowo istotną rolę w utrzymaniu czystości kołder odgrywa ich wietrzenie - na parapecie lub balkonie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 786 886 976
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium