Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

podusiokocyki

Jak dbać o pościel? Kompletny poradnik

Jak dbać o pościel? Kompletny poradnik

Wtulenie się w pachnącą, świeżo upraną pościel to marzenie niemal każdego po ciężkim dniu pracy. Co jednak zrobić, aby tkaniny pościelowe oraz wypełnienia poduszek i kołder utrzymywały świeżość jak najdłużej? Zobacz, jak dbać o pościel i sprawić, aby zwiększyła się jej trwałość.

Pranie pościeli - jak często i przy pomocy jakich środków?

Niewątpliwie to sposób prania, dobór detergentów i temperatury wpływa na stan naszej pościeli, wydłużając lub skracając jej trwałość. Ważne jest, aby dobrać sposób pielęgnacji do materiału i struktury włókien. W większości przypadków wystarczy pranie w 40 stopniach Celsjusza. Jeśli jednak Twoja tkanina jest odporna na wysokie temperatury (jak len czy bawełna), możesz bez problemu uprać swoją pościel w wyższej temperaturze. Dopiero przy 60 stopniach giną roztocza, które często zadomawiają się w Twojej pościeli. Uważaj za to przy tkaninach delikatnych, np. jedwabnych. Wymagają one prania w 30 stopniach, w przeciwnym razie włókna mogą ulec zniszczeniu. A na jakim programie prać pościel? Najpopularniejszy będzie program „bawełna”, ale sprawdzi się również program:

  • delikatne;
  • antyalergiczne.

Częstotliwość prania pościeli - czy ma znaczenie?

Niektórzy wymieniają pościel raz w roku, inni tylko w razie potrzeby. Specjaliści zalecają jednak, aby wymieniać pościel raz w miesiącu, a nawet częściej. Najbardziej optymalne jest pranie pościeli raz na tydzień. Pamiętajmy, że na tkaninach niewidoczne są zarazki czy roztocza. Aby im się przyjrzeć, musielibyśmy powiększyć obraz pod mikroskopem, dlatego niestety często o nich zapominamy.

Dużo częściej prać pościel powinny osoby z alergią - nawet 2 razy w tygodniu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii i kurzu. Podobna zasada dotyczy właścicieli zwierząt, zwłaszcza gdy śpią oni ze swoimi czworonogami w łóżku, a także osób zmagających się z problemami skóry, w tym trądzikiem czy łuszczycą.

Podstawowe zasady prania pościeli

Piorąc pościel, dobieraj ją kolorystycznie. Nie mieszaj ciemnych barw z jasnymi, gdyż jaśniejsza pościel może ulec odbarwieniu. Niektóre tekstylia, jak np. prześcieradło z gumką miś 140x200, tj. materiał o charakterystycznej strukturze włókien pierz oddzielnie. Unikaj również przeładowywania pralki i nie mieszaj tkanin pościelowych z ręcznikami czy ściereczkami kuchennymi. A poza tym:

  • pierz pościel zawsze na lewej stronie: dzięki temu zadbasz o kolory pościeli;
  • zapinaj guziki i zasuwaj suwaki przed praniem;
  • korzystaj tylko z delikatnych detergentów;
  • unikaj wybielaczy.

Co jakiś czas dla ochrony koloru możesz przygotować specjalną płukankę z octu. Utrwala ona barwniki i zmniejsza szansę odbarwiania się materiału.

Suszenie pościeli

Pielęgnacja pościeli to również jej odpowiednie suszenie. Choć suszarki bębnowe mogą być kuszącą alternatywą dla tradycyjnej formy suszenia, zrezygnuj z nich. Mogą one bowiem uszkadzać strukturę włókien materiału i przyczyniać się do powstawania przetarć na pościeli. Najlepszą metodą będzie suszenie pościeli na świeżym powietrzu, w zacienionym miejscu, aby kolory nie blakły. Pamiętajmy też, aby suszyć pościel na lewej stronie.

Wietrzenie pościeli - o czym pamiętać?

W utrzymaniu czystości i świeżości w sypialni pomaga również regularne wietrzenie pościeli - możesz tę czynność wykonywać nawet codziennie. Wystarczy, że po przebudzeniu na 30 minut otworzysz okno w sypialni i przewietrzysz pomieszczenie. Możesz również wywiesić pościel na balkonie lub tarasie, a także ją wytrzepać. Wietrzenie sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą.

Przechowywanie pościeli - jakie ma znaczenie?

Jeśli jesteś właścicielką klasycznej sypialni, zapewne trzymasz aktualnie używaną pościel na łóżku. Taki sposób sprawia, że materiał szybko zbiera kurz i inne zanieczyszczenia. Nieodłącznym elementem takiej aranżacji powinny więc być eleganckie i ochronne narzuty na łóżko. To świetny sposób nie tylko na wydłużenie trwałości pościeli, ale też na stworzenie unikalnej przestrzeni we wnętrzu. Narzutę, podobnie jak pościel, musisz jednak regularnie prać. Dobrze, jeśli masz w szafie zapasowy egzemplarz, który położysz, gdy pierwsza narzuta wyląduje w pralce. Najlepszym wyborem będą tkaniny naturalne, takie jak len czy bawełna. Znacznie słabiej przyciągają one kurz, będą więc bezpieczniejsze i bardziej schludne. A co z drugim kompletem pościeli? Po praniu i przechowywaniu w pełnej odzieży szafie, taka pościel nie będzie już tak czysta i pachnąca jak tuż po wyjęciu z pralki. Jak więc przechowywać tkaniny pościelowe, aby na dłużej zachowały swoją świeżość?

Przechowywanie w szafie

To dobry sposób dla osób, które mają sporo miejsca. Pościel w szafie musi oddychać, warto więc zostawić jej sporo przestrzeni z każdej strony. Sprawdź również, z czego wykonana jest szafa. Unikaj przechowywania pościeli w szarych szafach z płyt pilśniowych.

Pojemniki na pościel

To bardziej estetyczne rozwiązanie. Na rynku możemy znaleźć klasyczne kosze z klapą, które pomogą nam w przechowywaniu pościeli. Warto postawić je obok łóżka lub bezpośrednio pod nim - w zależności od wielkości i kształtu danego pojemnika.

Worki próżniowe

Po schowaniu w nich pościeli i odpompowaniu powietrza zajmują naprawdę niewiele miejsca. Sprawdzą się więc w małych sypialniach, gdzie liczy się każda wolna przestrzeń. Są tanie i proste w użyciu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 786 886 976
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium