Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

podusiokocyki

Czy warto sięgać po tekstylia z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100?

Czy warto sięgać po tekstylia z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100?

Coraz większą uwagę przykuwamy do kwestii bezpieczeństwa u produktów, którymi otaczamy się na co dzień. Zdajemy sobie sprawę, że w procesie produkcji często stosowane są substancje, których kontakt ze skórą może wywoływać wszelkiego rodzaju podrażnienia czy choroby. Odpowiedzią na to jest certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Co on daje? Czym właściwie jest? I czy warto decydować się na produkty nim oznaczone?

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 - co to jest?

To międzynarodowe oznaczenie, które świadczy o pełnym bezpieczeństwie wyrobów tekstylnych dla naszej skóry. Wydawany jest przez organizację Oeko-Tex, której siedziba mieści się w Szwajcarii, nieprzerwanie od 1992 roku. Aby go uzyskać, produkt musi przejść badania pod kątem obecności kilkuset szkodliwych dla człowieka i środowiska substancji. Co ciekawe, certyfikat ten obejmuje nie tylko produkty gotowe, ale także półfabrykaty. I tak, pościel sprawdzana będzie nie tylko pod kątem użytych tkanin, przebadane zostaną również jej guziki czy suwaki. Certyfikat Oeko-Tex można uzyskać w przypadku odzieży, pościeli, kocyków, a także dla samych tkanin, dzianin, guzików czy nici.

Pełne bezpieczeństwo Twoich tekstyliów

Sztuczne barwniki, metale ciężkie czy inne szkodliwe substancje stosowane w przemyśle tekstylnym mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo i zdrowie. I dotyczy to nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych. Przekraczanie limitów substancji w tkaninach może przyczyniać się bowiem do:

  • powstawania alergii;
  • pogłębiania chorób układu oddechowego;
  • nowotworów;
  • osłabienia odporności organizmu;
  • zatrucia.

W trakcie badań sprawdza się stężenie niebezpiecznych substancji zgodnie z normami w załączniku XVII Reach. To zapewnia nam pełne bezpieczeństwo użytkowanych produktów, również przy bezpośrednim kontakcie ze skórą oraz w przypadku niemowląt. Produkt oznaczony certyfikatem Oeko-Tex Standard 100 jest pozbawiony niebezpiecznych substancji lub zawiera je jedynie w dopuszczalnej ilości. Do tych substancji należą m.in.:

  • związki cynoorganiczne;
  • metale ciężkie;
  • formaldehyd;
  • pestycydy i formaldehyd;
  • barwniki azotowe;
  • chlorofenole.

Sprawdza się również tendencję tkaniny na odbarwienia pod wpływem wody, śliny, a nawet wysokiej wilgotności powietrza.

Klasy w Certyfikacie - co oznaczają?

Certyfikat może być przyznawany różnym grupom produktów: od odzieży, przez bieliznę, kołdry, a nawet dywany czy zasłony. Organizacja Oeko-Tex wyróżniła więc aż cztery klasy certyfikatu, a każda z nich oznacza coś zupełnie innego.

Klasą I objęte są wszystkie produkty tekstylne przeznaczone dla najmłodszych, tj. niemowlaków oraz dzieci do ukończenia 3. roku życia. Tutaj normy są najbardziej restrykcyjne, gdyż dzieci w tym wieku nie mają jeszcze zbyt dobrze wykształconego układu immunologicznego. Klasa pierwsza obejmuje więc takie wyroby jak kocyki, kołdry, maskotki dla dzieci czy poduszki. Wyroby badane są nie tylko pod kątem obecności wskazanych powyżej substancji, ale także pod kątem występujących w nich obcych zapachów.

Klasa II obejmuje produkty, które pozostają w bezpośrednim kontakcie z ludzką skórę. Prześcieradło, poszewki na poduszki i kołdry, bielizna oraz skarpetki będą objęte tą klasą. Bada się tutaj podatność na odbarwienia tkaniny w kontakcie ze skórą wraz z obecnością niebezpiecznych substancji.

Klasa III mieści w sobie pozostałe produkty, z którymi obcujemy na co dzień, ale nie dotykają one bezpośrednio naszej skóry. Jest to zwykle odzież wierzchnia, w tym płaszcze czy kamizelki.

A do klasy IV zaliczymy wyroby tekstylne, które kontakt ze skórą mają bardzo rzadko, często bowiem pełnią funkcję aranżacyjną. Są to zasłonki, firanki czy dywany.

Jak otrzymać certyfikat Oeko-Tex Standard 100?

Wystarczy złożenie wniosku do przedstawiciela organizacji. W Polsce jest to Instytut Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi. Po sprawdzeniu prawidłowego wypełnienia dokumentacji przeprowadzane są analizy pod kątem substancji niebezpiecznych na przesłanych do instytutu próbkach. Dodatkowo wykonuje się sprawdzenie wyrywkowe - głównie na produktach, które już zostały dopuszczone do obrotu. Po pozytywnym przejściu badań produkt otrzymuje certyfikat, który jest ważny przez rok. Jego wyrobienie kosztuje około 400 euro. Ważne są także badania kontrolne, wykonywane co 3 lata.

Czy warto po niego sięgnąć?

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć pewność, że w ich otoczeniu nie znajdują się żadne substancje przyczyniające się do chorób lub już je pogłębiające. Ma to szczególne znaczenie u alergików oraz najmłodszych, gdyż ich skóra i układ immunologiczny najmniej sprawnie radzi sobie z niepożądanymi substancjami. Tak naprawdę jednak każdy z nas powinien zwracać uwagę na certyfikat Oeko-Tex. W dobie wszechobecnej sztuczności powinniśmy bowiem wybierać tych producentów, którzy dbają o zdrowie swoich klientów i oferują im tylko sprawdzone produkty.

A Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 jest uniwersalny. Obowiązuje na całym świecie, więc niezależnie od tego, skąd pochodzi dany produkt, gdy posiada to oznaczenie, masz pewność, że jest dla Ciebie bezpieczny.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 786 886 976
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium